Tansiyonu Yükselten Nedenler

19.10.2021
493
Tansiyonu Yükselten Nedenler

Tansiyonu Yükselten Nedenler, Yüksek tansiyon riskini artıran faktörlerin arasında yaşınız, aşırı kilo, diyabet(şeker hastalığı), hareketsiz yaşam, aşırı tuz tüketimi, alkol ve stres var. Günlük yaşantıda hemen hemen herkeste olan faktörler bunlar. Bu yüzden bende hipertansiyon yok deyip geçmeyin. Sizde yüksek tansiyon olabilir.

Tansiyonu Yükselten Nedenler

Yüksek tansiyon kalbin işini artırır ve kalp bir yüke bir basınca karşı çalışmak zorunda kalır. Kişinin kalbi bu yüksekliğe kurtulamadığı takdirde kalp duvarı kalınlaşır, hatta kalp yetersizliği gelişir. Atardamarların içindeki yüksek basınç zamanla damar duvarına zarar verir. Kalp, böbrek, göz ve beyin damarları bu yüksek basınca uzun yıllar boyunca sessizce direnebilir. Bu nedenle kan basıncındaki yükselme yıllarca belirti vermeden, tamamen sessiz bir şekilde ilerleyebilir. Ancak bu durum kişinin zarar görmediği anlamına gelmez. Yüksek tansiyon felç, görme kaybı, kalp krizi ve böbrek yetersizliğinin en önemli nedenlerinden biridir. Tansiyonu kontrol edebilmek için alınması gereken önlemler içinde daha çok meyve, sebze ve tam tahıl tüketilmeli, tuz, doymuş ve trans yağ tüketimi azaltılmalı, alkol kullanımı sınırlandırılmalı, sigara kesinlikle bırakılmalıdır. Düzenli egzersiz ve tempolu yürüyüşler yapılmalıdır. Bu  öneriler sadece tansiyonu kontrol altına almaz, sağlıklı ve uzun bir ömrün kapılarını açar.

Tansiyonun tedavisinde doğru bilinen yanlışların arasında ise sarımsak ve  limon gibi gıdaları tüketmektir. Sarımsak, soğan ve limon suyu  tam bir tedavi sağlamaz ancak tansiyonun kısa süreli düzenlenmesinde yardımcı olur. Evde yapılan bu uygulamalara rağmen tansiyon düşmüyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

Sağlıkla Kalın…

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.