Tarhana Çorbası Tarifi

Tarhana Çorbası Tarifi

Tarhana Çorbası Tarifi, Tarhana çorbası, Anadolu topraklarının en çok sevdiği ve benimsediği çorba tariflerinden birisidir aslında. Hem doyurucu hem hafif mayhoş aromasıyla seveni çoktur. Öyle ki kahvaltıdan, akşam yemeğine, ramazanlarda sahurlara dek tüketilmektedir. Hele anne elinden çıkmışsa bir kase tarhana çorbasının iyileştiremeyeceği bir hastalık yoktur. Bu çorba tarifini arzu ederseniz tarhanasını kendiniz hazırlayarak ta yapmanız mümkün ev usulü mis kokulu bu çorbayı hazırlamak toz tarhana çorbasına nazaran oldukça kolay. Tarhana çorbası büyüklerimizden bizlere yadigar olmuş bir çorbadır. Bizler de bu lezzeti sizlere aktarıyoruz.

Tarhana Çorbası Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:

 • Bir diş ezilmiş sarımsak
 • Sekiz tatlı kaşığı kadar toz tarhana
 • Yarım tatlı kaşığı tuz
 • İki tatlı kaşığı kurutulmuş nane
 • İki tatlı kaşığı domates salçası
 • Yedi su bardağı su
 • İki tatlı kaşığı tereyağı ve ayçiçek yağı

Tarhana Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Geniş bir karıştırma kabının içerisine 8 tatlı kaşığı kadar toz tarhana üstüne oda sıcaklığında bulunan 2 bardak suyu ilave edin ve 2 tatlı kaşığı kurutulmuş naneyi ekleyin.
 2. Çırpıcı veya karıştırıcı yardımıyla güzelce çırpın. Tarhanalarınız yumuşak bir kıvam alıncaya dek (bu süreç yaklaşık 15 dakikadır) oda sıcaklığında 15 dakika kadar yumuşamaya alın.
 3. Bu esnada genişçe bir tencerenin içerisine 2 tatlı kaşığı tereyağı ile birlikte, 2 tatlı kaşığı kadar ayçiçek yağını da ilave ederek eritin.
 4. Ezmiş olduğunuz 1 bir diş ezilmiş sarımsak ile beraber, 2 tatlı kaşığı domates salçasını ilave edin. Yumuşamış olan tarhanalı karışımı tencerenize alarak karıştırma işlemini sürdürün. Geriye kalan 5 su bardağı kadar kalan suyu tencereye dökerek belirli aralıklarla karıştırın.
 5. Kıvamı koyu oluncaya dek pişirme işlemine devam edin.
 6. Kaynamış olan çorbanızı bekletmeden dumanı üzerindeyken servis edin.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.