Taze Balık Seçmenin Püf Noktaları

17.01.2021
789
Taze Balık Seçmenin Püf Noktaları

Taze Balık Seçmenin Püf Noktaları, Her yaşta büyük önem taşıyan balık tüketimi, sağlık açısından çok önemlidir. Balığı bolca tüketmemiz gerekiyor. En önemlisi çocukların gelişimi açısından balık tüketimi çok ama çok önemli. Fakat balık her zaman yenmiyor, balık mevsimine göre yenmesi tercih edilir.

Derseniz ki balık mevsimi tablosunu nereden bulabilirim

Balık mevsimi tablosunu buradan bulabilirsiniz.

Balığı mevsiminde yerseniz, hem sağlık açısından hem de lezzet açısından çok büyük farklarla karşılaşacaksınız. O yüzden sizler için yazmış olduğumuz balık mevsimi tablosunu elinizin altında bulundurun, siteyi favoriye (yer imlerinize) ekleyebilirsiniz.

Aldığınız balıkları eğer mümkünse balıkçıda temizletin. En önemlisi olan pullu balıkların pullarının etrafa saçılarak etrafı kirletebileceğini unutmayın. Balığı satın aldığınız yerde temizlik işlemi yapılıyorsa temizlik işlemini yaptırmanızı tavsiye ederiz. Satın alınan yerde balık temizliği yapılmıyorsa ilk önce balığı nasıl temizlersiniz onu öğrenmeniz gerekecek. Hem de bir yerde balık yeneceği zaman size kolaylık sağlayacaktır.

Taze Balık Seçmenin Püf Noktaları

En önemli noktalardan birisi taze balığı nasıl seçmenizi öğrenmeniz.

  • Gözleri, lekesiz ve parlak olur.

Balık bayatladığı zaman gözleri buğulanır ve çöker. Yani en önemli kısımlardan birisi balığın gözleridir.

  • Solungaçları kırmızımsı, pembeye yakın olur.

Balığın taze olup olmadığını anlamanın diğer yöntemleri ise,

  • Balığın ortasına, parmağınızla bir dokunuş yapın eğer içine çökmüyorsa balık tazedir. Eğer balık bayatsa dokunduğunuz kısımda iz bırakacaktır.
  • Parlak, gergin ve sert bir dokusu olması balığın tazeliğinin kanıtıdır.

Pullu balıkların taze olup olmamasını anlamanız ise oldukça kolay,

  • Balığın kafasından kuyruğuna, el sürüldüğünde pullarından tek biri bile kalkmıyorsa o balık tazedir. Yani balık pullarının diriliği balığın tazeliğinin bir diğer kanıtıdır.

Balıkların kuyruklarının yumuşak ve düşük olması,

  • Balığı elinize aldığınızda kuyruğu düşük, yumuşak duruyorsa o balık bayattır. Taze balıkların kuyrukları düz ve sert olur.

Eğer balık seçme konusunda hala emin değilseniz, diğer yapmanız gereken şeylerden birisi ise balıkçınızı doğru seçmektir.

Balık tüketmekten vazgeçmeyin, balığı haftada en az iki kez tüketmeye gayret gösterin. Bu tarz yazılarımızın sonucunda bizi desteklemek isterseniz, yorum yapıp, bizleri sosyal mecralarda takip edebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

 

 

 

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.