Trança Balığı Nasıl Pişirilir?

03.02.2021
1.296
Trança Balığı Nasıl Pişirilir?

Trança Balığı Nasıl Pişirilir?, Az önceki yazımızda Trança Balığının Faydaları hakkında sizleri bilgilendirmiştik. Bu güzel balığı nasıl temizleyebilir nasıl pişirebilirsiniz. Bu yazımızda açıklık getireceğiz eğer faydalarını öğrenmek istiyorsanız buradan; Trança Balığının Faydaları Nelerdir? yazımıza ulaşabilirsiniz. Haydi öğrenelim trança balığını nasıl temizleyebilirmişiz.

Trança Balığı Nasıl Temizlenir?

Pullu bir balık olan Trança balığının temizlenmesi için çok dikkatli olunmalıdır. İlk önce bolca soğuk bir suda bekletilmeli, su altında ovuşturulmalıdır. Bu işlem sayesinde pullardan bazıları da dökülmektedir. Diğer aşama ise balık pullarının kazınmasıdır. Bunu keskin bir bıçak yardımıyla yapabilirsiniz. Balık etine zarar vermemek için, bıçağı dik bir şekilde tutabilirsiniz. Parmak yardımıyla balığın üzerinde hiçbir pul kalmadığına emin olduğunuzda, suyun altında tekrar yıkayın.

Sonrasında iç organlarını temizleyin, iç organlarını temizlemek için yapılacak ilk adım ise, kuyruk tarafında bulunan anüs bölgesine bir kesik atılır. Açtığınız kesik sayesinde parmak yardımıyla içerisinde bulunan iç organlar temizlenebilir. İç organlar temizlendikten sonra baş kısmında bulunan solungaçları parmak ile tutup çekerek balıktan arındırın. Tamamen temizlediğiniz balığı bol su ile yıkayın. Sonrasında balığı nasıl yapmak isterseniz o şekilde şekillendirin. Trança balığının kafası etli ve lezzetli olmasından dolayı kesilmez. Bu yüzden kafası da pişirilmeye dahil edilebilir.

Trança Balığı Nasıl Pişirilir?

Trança balığını birden fazla yöntem ile pişirebilirsiniz. İsterseniz filetolara ayırıp, mısır ununa bulayarak yağda kızartabilirsiniz. Fakat bunu tercih etmenizi önermeyiz. Çünkü balığın içerisinde bulunan yararlı vitamin ve minerallerin kaybolmasına neden olabilir. Sarımsak, tuz ve zeytinyağı ile marine edeceğiniz trançaları isteğe bağlı defne yaprağıyla fırına sürebilirsiniz. Limon dilimi ve halka soğanlarla lezzetini arttırabilirsiniz.

Trança balığı yahni olarak çok tercih edilmese de, ızgara veya mangalda tüketilebilir. Salata olarak tüketmek isterseniz ızgara olarak hazırladığınız, ızgara yaptıktan sonra parçalara bölerek, trança balığını salataya katabilirsiniz.

Çorbası yapılabilen Trança balığının kafası da kullanılarak yapılan çorbası ön plana çıkmaktadır. İşte, Trança balığı çorbasının içerisindeki malzemeler: Havuç, un, patates, margarin, maydanoz, yumurta sarısı kullanılarak hazırlanabilir. Trança balığı çorbası lezzetli olduğu için sevilen çorba tariflerinden diyebiliriz.

Türk mutfaklarında çok tercih edilen şey ise Trança balığını fırına vermek. Soğan, patates, mantar, limon dilimleri ile yağlı kağıtlara sarılan Trança balığı çok lezzetlidir. Tercihen defne yaprağı kullanırsanız, Trança balığının ağır kokusunu bastıracaktır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.