Tüp Mide Ameliyatı Hakkında En Sık Sorulan 5 Soru

19.10.2021
658
Tüp Mide Ameliyatı Hakkında En Sık Sorulan 5 Soru

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında En Sık Sorulan 5 Soru

Kilo sorunu olan herkese tüp mide ameliyatı uygulanabilir mi?

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında En Sık Sorulan 5 Soru, Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde yani ileri düzeyde obez olanlar, aşırı şişmanlığa bağlı tip iki(diabetus insipitus) şeker hastalığı, uyku apnesi, yüksek tansiyon gibi sorunları olanlar da aşırı şişman olarak kabul edilir ve mide küçültme ameliyatı olabilir.

Tüp mide ameliyatı olmak isteyenler yukarıdaki şartları taşımak zorunda.

Kaç yaşına kadar tüp mide ameliyatı yapılır?

Mide küçültme ameliyatı 18 ve 65 yaş arası kişilere yapılabilir. Kişinin mide küçültme ameliyatına  uygun olabilmesi için, vücut kitle indeksinin 35 ve üzeri olması gerekiyor.

Ameliyat sonrası ağrı olur mu ?

Tüp mide ameliyatı cerrahisi günümüzde laparoskopik, 3 veya 4 yerden delinerek milimetrik kesilerle yapılmaktadır. Ağrıları hafiftir. Yalnız hastalar ameliyathanede aneztezi alacağı için,  entübasyon sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar olabiliyor. Ameliyatttan sonra boğazınızda yanma ve ağrı görülebilir. Endişelenecek bir ağrı veya komplikasyon gelişmiyor.

Tüp mide ameliyatı sonrası iz kalır mı ?

Ameliyat laparoskopik yolla yapıldığı ve santimetrelik kesilerle gerçekleştirildiği için sadece karın bölgesinde çok küçük kesi izleri kalabilir. Estetik dikiş ve iz kremleriyle bu kesiler 1-2 ay içerisinde bütünüyle kaybolabiliyor.

Tüp mide ameliyatından sonra ne kadar kilo verebilirim ?

Tüp mide ameliyatı olanlar, ameliyattan yaklaşık 4 ila 5 yıl sonra kilolarının yüzde 50 ila 60 ‘ ını kaybetmiş oluyorlar.

Emilim bozukluğu daha az olduğu için tüp mide ameliyatı sonrası sürekli mineral ve vitamin takviyesi gerekiyor.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

  1. Nur Nur dedi ki:

    Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim:)

  2. Nur Nur dedi ki:

    107 kilodaym ve tüp mide ameliyatı olmak istiyorum çok yararlı oldu sağ olun