Turna Balığı Nasıl Pişirilir?

03.02.2021
1.232
Turna Balığı Nasıl Pişirilir?

Turna Balığı Nasıl Pişirilir?, Boyu 2 metreye, kilosu ile 30 kilograma kadar ulaşabilir. Büyük bir balıktır. Dev turna balıklarını ülkede pek fazla göremezsiniz. Oldukça vahşidir, o kadar vahşidir ki kendi yavrusunu bile yiyebilir. 1 aylık turna balığı etrafa saldırmaya başlar. Sivri ve keskin dişleri vardır. Genellikle kedi dişlerine benzetilir. Tatlı suların köpek balığı olarak bilinir. Etobur ve yırtıcı bir balıktır. Turna balığı genellikle nisan ayında avlanır. Aralıktan başlayıp, mart sonuna kadar avlanması yasaklanan bir balıktır. Hangi mevsimde yenir diye aklınızda bir soru varsa temmuz ve aralık ayı diyebiliriz.

Turna Balığının Faydaları Nelerdir? merak ediyorsanız üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Turna balığı nasıl temizlenir?

Biraz beceri ve tecrübe ile turna balığını rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Pulları sıcak suyla yumuşatıp, bıçakla temizlemeniz gerekir. Keskin bir bıçak yardımıyla yüzgeçleri içten dışa hareketlerle keserek çıkarabilirsiniz. Kuyruğunu kesip, karnının içerisindeki organları tamamen temizledikten sonra önemli kısımlardan birisine geçeceksiniz. Balık derisini soyarken, balık etinin parçalanmamasına dikkat etmeniz gerekir. Bu işlemi bitirdiğinizde balığın kafasını ayırarak, istediğiniz boyutlara fileto halinde doğrayabilirsiniz. Temizleme işlemi bittikten sonra en önemli kısma geldik.

Turna balığı nasıl pişirilir?

Filetolar halinde hazırlanan turna balığını çeşitli şekilde pişirebilirsiniz. Turna balığı pişirmek için hem tava hem ızgara kullanılabilir. Yağlı bir balık olmayan turna balığı genellikle tavada pişirilir. Diğer yöntemlerle pişirmeniz için turna balığına sos, terbiye eklemeniz ve o şekilde pişirmeniz gerekecektir. Turna balığını pişirmeden önce, terbiyede bekletilerek daha lezzetli bir hale getirilebilir. Turna balığı terbiyesi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler ise; maden suyu, karbonat, fesleğen, sarımsak, zeytinyağı, domates sosu, isteğe göre biber ile turna balığı terbiyesi hazırlayabilirsiniz.

Kalın bir derisi ve çok fazla kılçığı vardır. Kılçıklar ince olmasından dolayı temizleme aşamasında ayıklanamaz. Fakat yerken temizleyebilirsiniz. Ama balığı servis etmeden önce derisinin temizlenmesi gerekir. Turna balığı, Avrupa mutfağında da yer edinmiş bir balıktır. Sıklıkla tereyağı kullanarak pişirilir. Beşamel sos ve mayonez ile turna balığını harmanlayan Fransızlar, milföy hamuru ile birlikte tüketirler.

Diğer tatlı su balıkları, sebzeli ve tereyağlı bir güveç yemeği ile kullanılabilir. Doğal suyu ve güzel bir sos ile ortaya zengin bir yemek çıkabilir. Eğer yaratıcılığınıza güveniyorsanız, sevdiğiniz sebzelerle veya soslarla balık lezzeti arttırılabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.