Turşunun Faydaları Nelerdir

27.01.2021
663
Turşunun Faydaları Nelerdir

Turşunun Faydaları Nelerdir, Turşu sofralarda mutlaka yerine alan türlü türlü sebze hatta meyvelerden bile yapılabilen probiyotik bakımından zengin bir besin. Lahana, kornişon, fasulye, havuç, karnabahar, patlıcan, biber gibi saymakla bitmeyen ve her birinin kendine has bir lezzeti olduğu tuşunun faydaları saymakla bitmiyor. Dozunda tüketilen turşu, sindirimi destekleyip vücuda enerji veriyor. Yüksek tansiyon, diyabet, böbrek yetmezliği ve mide hastalıkları yaşıyorsanız, turşu tüketmeniz sağlık açısından uygun olmayabilir. Yüksek sodyum içerdiği için turşuyu ölçüsünde tüketmekte kesinlikle yarar var. Turşu tüketirken aynı zamanda su alımınızı da artırmanız da tavsiye ederiz. 

Turşunun Faydaları Nelerdir

  • Sebze ve meyvelerden ibaret olan turşu, içerisinde bağışıklık sistemini destekleyici pek çok vitamin, antioksidan ve mineral içeriyor. Özellikle  farklı sebzelerden elde edilen turşular tüketmenin, vücudunuza almış olduğunuz antioksidan çeşitliliğini artırıp daha fazla fayda sağladığını biliniyor.
  • Turşu şekerinin dengede tutulmasında rol almakta. Turşu benzeri fermente besinler, yemeklerle birlikte tüketildiğinde içerisinde bulunan sirke, insülin salınımını engelleyip daha kontrollü bir kan şekeri sahibi olmanızı sağlıyor. Fakat belirtmeliyiz ki diyabet veya buna eşlik eden tansiyonla birlikte böbrek rahatsızlığınız bulunmaktaysa turşu tüketmek sizin için riskli olabilir.
  • Turşu tüketiminin sağladığı bir başka faydaysa kaybedilmiş olan sıvı ile beraber, minerallerin yerine hızlıca konmasına destek oluyor oluşu.  Aynı zamanda içeriğinde sirke barındırması nedeniyle kas ağrıları üzerinde de rahatlatıcı bir etkisi mevcut.
  • Ev yapımı dediğimiz sadece sirke ve tuzla yapılan koruyucu içermeyen ve fermente olan turşu çeşidi, bağırsaklar için oldukça önemli. Bunun ana sebebi ise içerisinde bağırsak dostu bakterileri bol barındırıyor olması. Bağırsak florasını sağlıklı tutmak, bağırsak hareketlerinin düzenliliği açısından çok önemli. Yüksek lif içeren sebze ve meyvelerden yapılmış turşular, kabızlık sorununa da çözüm oluyor.
  • Kilo kontrolünde de tüketilebilecek bir besin olan turşu, yüksek miktarda lif barındırdığı için yemekle beraber alındığında tokluk hissini uzatıyor. Turşunun içerisinde barındırdı asetik asit vücutta yağ depolanmasını önlüyor.

Herhangi bir soru veya sorununuzu yorumlar üzerinden bizlere belirtmeyi unutmayın. Bizleri sosyal platformlardan takip etmeyi unutmayın. Sağlıklı kalın.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.