Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir?

03.02.2021
1.212
Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir?

Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir?, Ortalama olarak 25-30 cm boyundadır. İri gövdeli ve uzun bir balıktır. Ilık ve soğuk sularda yaşamayı çok sever. Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi, Marmara Denizleri arasında göçler yapar. Bilinçsiz avlanma nedeniyle bu günlerde oldukça az görülmektedir. 11-13 yıl kadar yaşayabilmektedir. Uskumrunun eti, sardalya, levrek, çipura gibi lezzetli bir balıktır. Ekonomik değeri yüksek bir balıktır. Kuzey Denizi, Kuzey Amerika sahillerinde sürüler halinde yaşadığı bilinmektedir. Norveç’te kültür olarak yetiştirilmektedir. Uskumrunun 7 türü vardır fakat, Atlantik Okyanusunda lezzetsiz bir türü yaşamaktadır. Küçük balıklarla beslenen bir balıktır. Kolyos balığı ile sıklıkla karıştırılır. Fakat uskumru fiyat ve lezzet açısından daha yüksek bir balıktır. Boyutuna göre çeşitlenen uskumru balığı, 25 cm boylarında ise uskumru, 20 cm’den küçükse kalinarya olarak isimlendirilir.

Balık seçmeyi ve hangi mevsimde yemeniz gerektiğini bilmiyorsanız, Taze Balık Seçmenin Püf Noktaları ve Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Uskumru balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Uskumru Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir?

  • Uskumru çok fazla tüketilen bir balıktır. Buğulama, kızartma ve fırında pişirilebilir. Meze olarak ta sıklıkla tüketilmektedir.
  • Yemek olarak tercih edilirse, buğulama, fırında ve kızartma şeklinde pişirilen uskumru balığı ile farklı tarifler denenmektedir.
  • Uskumruyu konserve, füme, lakerda, çiroz gibi lezzetleri bir alternatif olarak düşünebiliriz.

Şu anlık uskumru ile ilgili yemek tarifimiz bulunmamaktadır. Eğer bulunursa aşağıdan ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.