Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?

12.06.2021
659
Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?

Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?, Üzüm sirkesi üzümün sap ve tanelerinden üretilmekte olan ekşi ve aromatik bir tada sahip olan bir sirke türüdür. Bu sirke kırmızı, siyah ve yeşil üzüm gibi birçok üzüm çeşidinden üretilebilmektedir. Koyu bordo bir renge sahip olan bu sirke sağlık problemlerinden, ev temizliğine, cilt bakımına kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?

Üzüm sirkesi marketlerde çok kolay bir şekilde bulunabilirken, kendim yapayım içim rahat olsun derseniz evde de hazırlamanız mümkündür. Tatsız , çürümek üzere olan ezilmiş üzümler tercih edilmelidir. Seçtiğiniz üzümlerin içerisine salkım ve sap kısımlarını da atmalısınız. Kavanoza eklediğiniz üzümlerin üzerine üç katı kadar su ilave etmeli ve hava almayacak şekilde tülbent ile kapatmalısınız. İki hafta kadar bu şekilde bekleyen üzümler, üzüm sapları yumuşadıktan sonra süzülür. Kalan sıvıya tuz, nohut, ekmek gibi malzemeler ilave edilir ve 40 gün dinlendirilip sonrasında tüketime hazır hale gelir. Bu sirkenin içine tarhun veya kekik gibi malzemeler eklenebilmektedir.

Üzüm Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Bu sirke çorba ve yemeklerin içerisine aroma eklemesi için kullanılmaktadır. Kekik ile beraber özellikle yeşil salataların içerisine dökülen bu sirke özellikle balık yemekleri ile güzel bir uyum sağlamaktadır. Başta fasülye turşusu olmak üzere birden çok farklı sebze turşusuna eklenebilmektedir. Asidik bir özellik gösteren bu sirke sebzelerin taze kalma süresini uzatır. Bunun yanında elma sirkesine benzer şekilde sebze ve meyveleri yıkamak amaçı kullanabilmektedir. Vücuda birçok faydası olan bu sirke tarçın ile karıştırılıp aç iken içilebilmektedir. Cilt sağlığı için farklı malzemelerle hazırlanan farklı toniklerin içerisine eklenebilir. Haricen cilde uygulanabilen bu sirke aynı zamanda vücut ve saç bakımı için banyo suyuna ilave edilebilmektedir. Tüm bu tıbbi amaçların dışında doğal temizlik malzemesidir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.