Vanilya Nasıl Kullanılır?

06.06.2021
471
Vanilya Nasıl Kullanılır?

Vanilya Nasıl Kullanılır?, Anavatanı Meksika olan Vanilya başta, Cava ve Antiller olmak üzere Madagaskar birçok tropik iklimde yetiştirilmekte olan bir bitki türüdür. Oldukça güzel bir kokuya sahip olan ve genelde aroması ile akıllarda yer edinen Vanilya “salepgiller” ailesinin tırmanıcı bir bitkisi olarak bilinmektedir. Ancak vanilya, tahmin edeceğinizin tam aksi acı bir tada sahiptir. Eski zamanlarda sahip olduğu tatlı kokusu, kötü ruhları uzaklaştırması için kullanılırdı. Sonrasında Meksikalılar tarafından keşfedilip, içeceklerin içerisinde tatlandırıcı amaçlı kullanılmıştır. Amerika’nın keşfinden sonra tıpkı kakao da olduğu üzere Avrupa’nın, Vanilyayı tanıması İspanyollar sayesinde gerçekleşmiştir.

Vanilya Nasıl Kullanılır?

Kullanım alanı oldukça yaygın olan vanilya, sağlık sektörü, gıda ve kozmetik sektöründe kendini göstermektedir. Birçok alanda farklı şekilde ve farklı amaçlarla kullanılır. Ticari amaçla üretilmekte olan vanilya pot, özüt ve toz olarak üç farklı şekilde üretilir. Pot olarak üretilen vanilya, tatlı ve yemeklerin içerisinde tıpkı tarçın çubuklarının kullanıldığı gibi bir süre bekletilip kullanılmaktadır. Aromasından daha fazla faydalanılmak için vanilya çubuğunu dikine olacak şekilde, ortasından ikiye ayırıp kullanabilirsiniz. Toz olarak üretilen vanilya ise kakao ve şeker ile beraber tatlıların içerisinde kullanılmaktadır. Bir diğer üretim şekli olan vanilya özütü ise bir süre boyunca alkol içerisinde bekletilen vanilya çubuklarından elde edilmektedir. Elde edilen karışım pişirildiğinde içerisinde bulunan alkol uçmakta ve geriye yalnız elde edilen vanilya özütü kalmaktadır. Vanilya özütü yöntemi endistrüyel ve ticari olarak tercih edilir. Eğer bir vanilya özütüne sahipseniz, ağzını sıkıca kapattığınız bir kapta, hava almayacak bir şekilde, serin ve kuru bir yerde muhafaza etmelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.