Yaban Mersini Çayı Nasıl Demlenir?

15.02.2021
654
Yaban Mersini Çayı Nasıl Demlenir?

Yaban Mersini Çayı Nasıl Demlenir?, Yaban mersini bitkisi Kuzey Avrupa’ya özgüdür. Yaban mersini fundagiller ailesine ait olan bitkiye, ait olan meyvesine verilen isimdir. Kullanım alanı oldukça geniş olan yaban mersini, keklerde, reçellerde, konservelerin içinde kurabiye ve dondurma yapımında aynı zamanda hazır gıda sektöründe oldukça popüler olarak kullanılmaktadır. Sağlığa oldukça faydalı olan bu meyvenin içerisinde, C vitamini, A vitamini, E vitamini ve K vitaminleri gibi vitaminlerin yanı sıra manganez, demir, çinko ve krom gibi mineraller de bulunmaktadır.

Yaban Mersini Çayı Nasıl Demlenir?

  • Yaban mersini çayını demlemek için, yaban mersini kurusuna ihtiyacımız vardır. Küçük bir demliğin içerisine alıp kaynattığınız suya, iki yemek kaşığı kadar yaban mersini kurusu ekleyin. Kaynamaya başlayan suyu, iki-üç dakika sonrasında ocaktan alın. On dakika kadar demlenme sürecinin ardından yaban mersini çayı tüketilmeye hazırdır.
  • Bu çayı sabah ve akşam olacak şekilde 1’er bardak içebilirsiniz. Eğer sadece bir bardak çay yapmak istiyorsanız kullanacağınız ölçü, bir büyük bardak kaynamış suya, iki tatlı kaşığı yaban mersini kurusu şeklindedir.
  • Eğer büyük bir çaydanlık yaban mersini çayı yapmak istiyorsanız, çaydanlığın içerisindeki sıcak suya, dört tatlı kaşığı kadar yaban mersini kurusu ekleyin. On dakika kadar bir demlenme süreci ardından, çayınızı süzüp içebilirsiniz. Unutmamanız gereken bir kural demlenme süresi uzayan çayın, bir o kadar acı olacağıdır.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.