Yer Fıstığı Yağı Nelerde Kullanılır?

07.02.2021
907
Yer Fıstığı Yağı Nelerde Kullanılır?

Yer Fıstığı Yağı Nelerde Kullanılır?, Zeytinyağından sonra gelen yararlı yağ çeşididir. Bilimsel adı Arachis Hyopagaeadır. Yer fıstığı yağı yenilebilen tohumlardan üretilmektedir. Baklagiller familyasından gelmektedir. Bilimsel adı Fabaceaedir. Bitki yağı işlenme şekillerine göre değişiklik göstermektedir. Keskin veya yumuşak tada sahip olmaktadır. Bir önceki makalemizde yer fıstığı yağı faydalarını yazmıştık. Eğer incelemek isterseniz buradan; “Yer Fıstığı Yağının Faydaları Nelerdir?” ulaşabilirsiniz. Haydi bakalım yer fıstığı yağı nelerde kullanılıyormuş.

Yer Fıstığı Yağı Nelerde Kullanılır?

Yer fıstığı yağı, çok fazla alanda kullanılabilmektedir. Yemek sanayisi, kozmetik sektörü yaygın kullanım alanıdır. E vitamini yoğun barındırır. Kozmetik sanayisinde sıklıkla yer fıstığı yağından yararlanılmaktadır. Cilde parlaklık kazandırır. Pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Yer fıstığı yağı cilde çok faydalı olduğu bilinmektedir. Beyaz tenlerle uyumlu olmaktadır. Yer fıstığı yağı sayesinde, margarin yapımı, mayonez yapımı, tatlılar ve hamur işleri yapılmaktadır. Çin mutfağında büyük bir yeri olan bir yağ olarak bilinmektedir. Salata, kızartma ve balık konserveleri için tercih edilmektedir. İşlenmiş hazır gıda sektörüne uygun bir yağdır. Kızarttığınız ama saklamanız gereken gıdaları yer fıstığı yağı ile kızartırsanız, o gıdayı saklamaya uygun hale getirmişsiniz demektir.

Paketlenmiş yiyecekler eğer yer fıstığı yağı ile hazırlanmışsa, antioksidan değerini korumaktadır. Yer fıstığı yağı kapsülü olarak gıda takviyelerinde kullanılmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.