Zargana Balığı Nasıl Pişirilir?

02.02.2021
2.028
Zargana Balığı Nasıl Pişirilir?

Zargana Balığı Nasıl Pişirilir?, Zargana ince ve uzun bir yapıdadır. Bütün balıklarda görebileceğimiz gibi zarganada da yüksek miktarda fosfor bulunabilir. Vücut için gerekli olan mineral ve vitaminlerde bulunmaktadır. Zargananın boyu 1 metreyi bulabilir. 18 yıl yaşayabilen zargana denizlerde bol miktarda bulunur. Aynı zamanda ticari değere sahip olan bir balıktır. Yerli balığımızdır diyebiliriz zargana için. Eti oldukça lezzetli olduğu için pilaki, buğulama ve fırın yapılabilir zarganadan. Fakat sıklıkla kızartması ile karşılaşılır.

Zargana balığının faydalarını bilmiyorsanız, buradan; Zargana Balığının Faydaları Nelerdir? öğrenebilirsiniz.

Zargana Balığı Nasıl Pişirilir?

Fazla yağlı bir balık olarak bilinmeyen zargana, fırında veya ızgara olarak yapılamaz. Sebebi ise balığı kurutabilir olmasından dolayıdır. Bu sebepten dolayı zargana balığını genellikle kızartma şeklinde görürüz. Zargana uzun bir yapıya sahiptir. Bu yüzden tavaya sığmaz. Uygun bir şekilde parçalara ayırarak una bulayarak kızartılması gerekir. Zargana kızartmanın yanı sıra birçok yemek içerisinde bulunabilir. Kızartmasından sonra, çorba, pilaki, sebzeli yahni ve dolması yapılabilir.

Zargana Balığı Nasıl Temizlenir?

Akdeniz ve Egede yaygın olarak görülebilen zarganayı nasıl temizleyeceğiniz bilmiyorsanız bu yazımızda öğreneceksiniz. Kılçığı ile pişirilen zargana yeşil renk alması ile bilinmektedir. Balıkta bulunan fosfordan dolayı kaynaklandığı bilinen bu özellik iştahları kapıyor. Bu tarz durumlarda balığı fileto olarak hazırlamak veya orta kılçığını çıkarmak çözüm olarak bilinmektedir.

Zargana uzun bir balık olması nedeniyle temizleme alanına ihtiyaç duyulur. Sivri bir çene yapısı vardır. Kafası kesilen zargananın karın kısmına bıçak yardımıyla çizgi atılır. Bu sayede balığı içi temizlenebilir. Zargananın temizliğine gereken önemi vermelisiniz. Eğer vermezseniz orta kılçık olarak adlandırılan kısımda kan pıhtısı kalabilir. Balığın üzerinde bulunan ince pulları bıçak yardımıyla temizlemeniz gerekmektedir. Bütün bu adımları yaptığınızda zargana pişmeye hazır hale gelmiştir.

Zargana ne zaman tüketilmelidir gibi aklınızda soru işaretleri olabilir. Eğer, “Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir?” veya “Taze Balık Nasıl Seçilir?” gibi soru işaretleri varsa aklınızda üzerlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Balık tüketmenin oldukça büyük faydaları var. Herkese balık tüketmesini öneririz şayet bir alerjisi vb. durum yoksa. Bu tarz blog yazıları için bizleri sosyal platformlardan takip edebilirsiniz. Eğer soru veya sorununuz var ise bizlere yorum üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.