Zencefilin Faydaları Nelerdir

28.01.2021
525
Zencefilin Faydaları Nelerdir

Zencefilin Faydaları Nelerdir, Alternatif tıpta doğal bir ilaç olarak büyük bir yeri olan zencefil bitkisi, yemeklerde de baharat olarak kullanılmaktadır. Sağlıklı yaşamın sırrı olarak adlandırılan zencefil, kelimenin tam anlamı ile bir şifa deposu. Özellikle boğaz ağrısı gibi durumlarda, zencefilli bal karışımının tavsiye edilmesi buna bir örnektir. Genellikle toz halde kullanılan zencefil, birçok alanda kullanılmaktadır. Vücudumuza sağladığı faydaların yarısından çoğunu ise içerisindeki, “Ginger Ol” adlı aktif bir bileşen üstlenir. Aynı zamanda B3, C, B6  vitaminleri, kalsiyum, fosfor, demir, sodyum, magnezyum, ve potasyum gibi değerli vitaminleri de içerisinde barındırmaktadır. Zencefil kış aylarında artış gösteren üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilecek bir bitkidir. Özellikle şişkinlik sorunundan muzdarip olan kişiler için tavsiye edilmektedir. Hem taze hem de kurutularak tüketilebilen zencefil, içerisinde güçlü vitamin ve mineraller barındırmaktadır. Özellikle çayı çok tercih edilen zencefil, enfeksiyonlu hücrelere karşı etkili olması ile bilinir.

Zencefilin Faydaları Nelerdir

  • Yemekten sonra tüketilen zencefil sindirimi kolaylaştırır. Yemek esnasında yükselmiş olan şeker seviyesini düşürmektedir. Midenin yapıştırılmasında etkili olan zencefil, tüketmiş olduğunuz besinlerin emilimini de artırmaktadır.
  • Bağırsakların içerisinde bulunan parazitlerin artması mideye de ciddi rahatsızlıklar vermektedir. Özellikle kasılma ve ağrılara sebep olan bu parazitler, yemek zamanında artmaktadır. Yapılan bir araştırma yemeklerden önce bir tatlı kaşığı zencefil tozu tüketmenin, bu konuda etkili olduğunu göstermiştir.
  • Doğal olarak bulunan en güçlü gaz gidericilerden biridir. Vücutta biriken fazla gaz, organlara baskı yaparak ciddi sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Bir parça zencefil çiğnenmesi, vücuttaki gaz oranının kısa sürede atılmasını sağlar.
  • Eklem ağrılarında miktarı artan toksinler, eklemlerin yanında kemik sağlığında negatif yönde etkilemektedir. Yaşanan bu ağrıları dindirmek için zencefil anti-inflamatuar etkisiyle bu iltihaplanmayı giderebilir.
  • Özellikle kış aylarında baş gösteren üst solunum yolları enfeksiyonlarına sebep olan virüsler ile başa çıkmada etkilidir. Vücuttaki terleme oranını artırıp, ter bezlerinden atılımını sağlar. Aynı zamanda zencefil doğal bir ağrı kesici işlevi görür.
  • Zencefil astım hastaları için de tavsiye edilmektedir. İçerisindeki zerumbone bileşeni astım hastalarının doğal ilacı olarak tüketilebilir. Bu bileşen sayesinde boğazdaki alerjik reaksiyon azalır, sakinleşir ve rahat nefes alınmasını sağlar.

 

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.