Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?

14.02.2021
595
Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?

Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?, Zerdeçal, Hint safranı “zerdeçöp” safran kökü isimlerle de halk tarafından anılmaktadır. Zencefilgiller familyasından gelir ve yoğun olarak Güney Asya’da yetişir. Yaygın kullanımı baharat veya çay olarak kullanılmasıdır. Zerdeçalın renk veren özü kumaşlar ve kınalarda da kullanılmaktadır.

Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?

  • Dünya genelinde baharat olarak yaygın bir şekilde tüketilen zerdaçal çayı iki farklı biçimde hazırlanabilir. Bu çayları toz halinde veya kök halinde olan zerdaçaldan kolaylıkla elde edebilirsiniz. Başta aktarlar olmak üzere bazı market zincirlerinden de zerdeçal çayı sağlayabilirsiniz.
  • Eğer elinizde kök halinde zerdeçal varsa mutfağınızda bulunan araç, gereçler sayesinde köklerinizde evinizde toza dönüştürebilirsiniz. Tüm bunları yapmak zahmetli olabileceğinden ötürü zerdeçal çayını, zerdeçal tozundan yapmanızı tavsiye ederiz.
  • Zerdeçal çayını yapmaya başlamak için, iki bardak suyu bir demliğe alıp kaynatın. Kaynamaya yeni başlayan suyunuza, bir buçuk veya bir çay kaşığı kadar zerdeçal çayı ilave edin. Hazırladığınız bu karışımı 10 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Demlediğiniz çayınızı afiyetle tüketebilirsiniz.
  • Bu çayı sade olarak tüketebileceğiniz gibi farklı aromalar katmak için, meyve ve bitkiler ilave etmeniz mümkün. Zerdeçal ile belki de en güzel uyumu yakalayan bitkiler arasında zencefil yer almaktadır. Çayınızın içerisine ekleyeceğiniz limon veya elma da aromatik bir dokunuş yapacaktır. Çayınızı tatlandırmak için balda kullanabilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.