Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

06.06.2021
572
Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?, Zerdeçal, Hint safranı olarak ta bilinmektedir. Güney Asyayı ise ana vatanı olarak bilmekteyiz. Otsu bir bitki cinsi denilebilmektedir. Sarı boya, zerdeçöp, safran kökü ve zerdeçav gibi isimlerle de bilinmektedir. Sarı renkli çiçekleri olup, safranı andıran boyar bir özelliği de bulunmaktadır. Zerdeçal maalesef ülkemizde yetişmemektedir. Genellikle aralık ve ocak aylarında hasat edilmektedir. Aktif maddesi kurkumin (curcumin) olarak bilinen zerdeçal, aktif maddesinden dolaylı antienflamatuar ve antioksidan etkiye sahiptir. Son yıllarda yapılan araştırmalar kanser, diyabet gibi birçok hastalığa iyi geldiğini bildirmektedir.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal bitkisinin, üzerine yapılmış olan araştırmalara göre kanser türlerine iyi geldiği bilinmektedir. Fakat ülkemizde çok fazla tüketilmemektedir. Genellikle kanser hastalığının tedavisinde kullanılan bu bitki, kemoterapi ile birlikte tamamlayıcı olup tedavi ile birlikte kullaınlmaktadır. Kemoterapi ile kullanıldığında, yan etkilerini azalttığını fakat kemoterapinin etkisini arttırdığı söylenmektedir. Pilav, salata gibi besinlerde kurutulmuş olarak kullanılan zerdeçal, damar yoluyla da tüketilmektedir.

Akciğer kanseri, kolon kanseri, mide kanseri, meme kanseri, lenfoma, boyun ve baş kanserleri, damar tıkanıklığı, diyabet, katarakt, kemik erimesi gibi yüzden fazla hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.