Melisa Çayının Faydaları Nelerdir

07.02.2021
739
Melisa Çayının Faydaları Nelerdir

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir, En sevilen bitki çaylarından birisi olan melisa çayı, oldukça hafif ve güzel bir lezzete sahip. Aktarlarda, doğal ürün satıcılarında, reyonlarda muhakkak rastladığınız melisa çayının faydalarından haberdar değilseniz yazımızı kesinlikle okumalısınız.

Ihlamur, kuşburnu, papatya benzeri bitkiden elde edilen çayların içinde ayrı bir yeri olan melisa çayı, vücut için çok faydalıdır. Bu faydalarından haberdar olduktan sonra onu rutininizden eksik etmeyeceksiniz.

Melisa otundan elde edilen Bu çay toplumda kovan otu, oğul otu, limon nanesi, temre otu isimleri ile de anılmaktadır. Yaprakları inceden limon kokusunu andırmaktadır. Mutfaklarda baharat olarak da yerini almaktadır. Çayı da faydaları ile oldukça popülerlik  kazanmıştır. Gelin bu faydalara yakından bakalım.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir

  • Melisa çayının bilinen en büyük faydalarından birisi doğan bir antiseptik oluşudur. Bu özelliği ile ağız içinde meydana gelen yaralara ve uçuklara iyi gelmektedir.
  • Melisa çayı cildin güneş kaynaklı zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olur.
  • Melisa çayının antiseptik olduğundan bahsetmiştik. Bu özelliği sayesinde özellikle saç derisi ve cilt üzerinde meydana gelen egzama, mantar gibi problemlerin giderilmesinde etkilidir.
  • Bu çay bir sağlığı için oldukça yararlıdır. Cilt problemlerinden olan sivilce oluşumunu en aza   indirgemektedir. Siyah noktaların yok edilmesinde de kullanılabilmektedir.
  • Melisa çayının  antiseptik faydası sinek ve böcek ısırıklarında da kendini göstermekte.
  • Isırık sonucu meydana gelen kızarıklık ve kaşıntının geçmesine yardımcı olmaktadır.
  • Kilo verme döneminde olanlar için de iyi bir tercih olan melisa çayı, sindirim sistemini olumlu etkiliyor. Kilo verme döneminde tüketilmesi gereken çaylardan biri oluyor.
  • Melisa çayı bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde yardımcı olabilecek bir çaydır. Özellikle hazımsızlık ve gaz sancısı çekenler için adeta bir kurtarıcı niteliğindedir.
  • İleriki yaşlarda görülen Alzheimer hastalığına yakalanma riskini  indirger. Melisa çayı konsantrasyonu artırıp hafızayı güçlendirir.
YAZAR BİLGİSİ
Birbirinden farklı yemek tarifleri, tatlı tarifleri, binlerce doğal yemek tarifleri, salata tarifleri ve pratik yemek tariflerini sizlere sunmaktan mutluluk duyan bir kişi. Size Yemek Tarifleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.